Fear and Greed Index – co to jest?

Fear and Greed Index to narzędzie służące do pomiaru emocji i nastrojów na rynku finansowym

Indeks ten ma na celu pomóc inwestorom w zrozumieniu, jakie są trendy na rynku i jakie emocje wpływają na ceny akcji i innych instrumentów finansowych.

Choć istnieją różne metodologie jego obliczania, dziś zajmiemy się przede wszystkim Fear and Greed Index opracowanym i publikowanym przez CNN. W dalszej części przedstawię alternatywną wersję tego wskaźnika.

Jak liczony jest Fear and Greed Index?

Fear and Greed Index tworzony przez CNN opiera się na siedmiu komponentach:

  • Market momentum, czyli dynamika rynku akcji: oparty o 125 dniową średnią kroczącą przecinającą się z ceną

Warto spojrzeć na poziomy giełdowe w porównaniu z tym, gdzie były w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Kiedy S&P 500 znajduje się powyżej swojej średniej ruchomej lub kroczącej z poprzednich 125 dni sesyjnych, jest to oznaką pozytywnego impetu. Ale jeśli indeks jest poniżej tej średniej, pokazuje to, że inwestorzy stają się płochliwi. Indeks strachu i chciwości wykorzystuje spowolnienie tempa jako sygnał dla strachu i rosnący impet dla chciwości.

  • Stock price strength: czyli siła rynku akcji: procent akcji, które są na 52 tygodniowych maksimach minus procent akcji, które są na 52 tygodniowych minimach

“Kilka dużych akcji może zniekształcić zwroty na rynku. Ważne jest również, aby wiedzieć, ile akcji radzi sobie dobrze w porównaniu z tymi, które borykają się z problemami. To pokazuje liczbę akcji na NYSE na 52-tygodniowych maksimach w porównaniu do tych na 52-tygodniowych minimach. Kiedy jest o wiele więcej wzlotów niż spadków, jest to byczy znak i sygnalizuje chciwość.”

-CNN
  • Stock price breadth: czyli szerokość cen akcji: liczba akcji, które rosną minus liczba akcji, które spadają

“Rynek składa się z tysięcy akcji. Każdego dnia inwestorzy aktywnie je kupują i sprzedają. Ta miara dotyczy ilości lub wolumenu akcji na NYSE, które rosną w porównaniu z liczbą akcji, które spadają. Niska (lub nawet ujemna) liczba to znak niedźwiedzi. Indeks strachu i chciwości wykorzystuje malejący wolumen obrotu jako sygnał strachu”

-CNN
  • Put and call options: opcje call oraz put: pięciodniowa średnia stosunku opcji put do opcji call

“Opcje to kontrakty dające inwestorom prawo do kupna lub sprzedaży akcji, indeksów lub innych finansowych papierów wartościowych po uzgodnionej cenie i terminie. Puts to opcja sprzedaży, podczas gdy call to opcja kupna. Kiedy stosunek opcji sprzedaży do opcji kupna rośnie, jest to zwykle oznaką większej nerwowości inwestorów. Wskaźnik powyżej 1 jest uważany za niedźwiedzi. Indeks strachu i chciwości wykorzystuje niedźwiedzi współczynnik opcji jako sygnał dla strachu.”

-CNN
  • Market volatility: zmienność rynku akcji: czyli VIX (tzw. Indeks strachu) i jego 50 dniowa średnia

“Najbardziej znaną miarą nastrojów rynkowych jest CBOE Volatility Index, czyli VIX. VIX mierzy oczekiwane wahania cen lub zmienność opcji na indeks S&P 500 w ciągu następnych 30 dni. VIX często spada w dni, gdy szerszy rynek zbiera się i rośnie, gdy akcje spadają. Ale kluczem jest spojrzenie na VIX w czasie. Zwykle jest niższy na rynkach hossy i wyższy, gdy niedźwiedzie są pod kontrolą. Indeks strachu i chciwości wykorzystuje rosnącą zmienność rynku jako sygnał strachu.”

CNN
  • Safe haven demand: popyt na bezpieczne aktywa: różnica między dwudziestodniowymi stopami zwrotu z akcji i z obligacji

“Akcje są bardziej ryzykowne niż obligacje. Ale nagroda za długoterminowe inwestowanie w akcje jest większa. Mimo to obligacje mogą osiągać lepsze wyniki niż akcje w krótkich okresach. Popyt na bezpieczną przystań pokazuje różnicę między zwrotami z obligacji skarbowych i akcji w ciągu ostatnich 20 dni sesyjnych. Obligacje radzą sobie lepiej, gdy inwestorzy się boją. Indeks strachu i chciwości wykorzystuje rosnący popyt na bezpieczne schronienie jako sygnał strachu.”

-CNN
  • Junk bond demand: popyt na obligacje śmieciowe czyli obligacje o wysokim ryzyku: spread (różnica) między obligacjami investment grade (o ocenie inwestycyjnej) i speculative grade (o ocenie ryzykownej/śmieciowej)

“Obligacje śmieciowe niosą ze sobą większe ryzyko niewypłacalności w porównaniu z innymi obligacjami. Rentowności obligacji – czyli zwrot z inwestycji w obligacje – spadają, gdy ceny rosną. Jeśli inwestorzy pragną obligacji śmieciowych, rentowności spadają. Podobnie, zyski rosną, gdy ludzie sprzedają. Tak więc mniejsza różnica (lub spread) między rentownością obligacji śmieciowych a bezpieczniejszymi obligacjami rządowymi jest oznaką, że inwestorzy podejmują większe ryzyko. Szerszy spread wskazuje na większą ostrożność. Indeks strachu i chciwości wykorzystuje popyt na obligacje śmieciowe jako sygnał dla chciwości.”

-CNN

Znaczenie indeksu Fear and Greed

Indeks Fear and Greed może pomóc inwestorom w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych, ponieważ pokazuje, jakie emocje wpływają na rynek i jakie trendy obecnie się na nim pojawiają. 

Wysoki poziom indeksu Fear and Greed może wskazywać na przesadzony optymizm i ryzyko przewartościowania, podczas gdy niski poziom indeksu może wskazywać na przesadzony pesymizm i potencjalne okazje do kupna.

Alternatywna metodologia Fear and Greed Index

Istnieje wiele metodologii obliczania tego wskaźnika. W tym tekście omówimy jeszcze jedno podejście: to przypisywane Warrenowi Buffetowi, określane jako wskaźnik Buffeta.

Buffet jako wskaźnik strachu i chciwości proponuje relację kapitalizacji całego krajowego rynku akcji do PKB kraju. W USA ten wskaźnik występuje jako Wilshire 5000 to GDP Ratio.

Poziomy powyżej średniej lub powyżej linii trendu (zależnie od interpretacji) wskazują na przewagę chciwości nad strachem. Analogicznie: poziomy poniżej średniej lub linii trendu wskazują na przewagę strachu nad chciwością.

Źródła:

https://en.wikipedia.org/wiki/Buffett_indicator

https://edition.cnn.com/markets/fear-and-greed

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *